BEZ ČERNÝ - Plod

BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra), slov. Baza čierna

LIDOVÉ NÁZVY: Chebz, bezinky, smradinky, kozinky, bída, bezoví, kosmatice, bez psí, bez smradlavý, bzí, bzina, bzinčí, bzinky, černá bzinka, habzina, hulák, hular, kašička, psounský bez, pukač, zebrový květ

 

SBÍRÁME: plod bez stopky

DOBA SBĚRU: srpen – září

POPIS: Statný keř dosahující výšky až 8 m. Bez má větve vyplněny bílou vatovitou dření, kůra mladých větví je hladká, zelená, později šedavá až hnědá. Lichozpeřené listy mají podlouhlý tvar, čepel je ostře pilovitá. Drobné žlutobílé kvítky jsou uspořádány do bohatých vrcholíků. Plody tvoří  černofialové, kulovité peckovice, lidově nazývané bezinky. Bez kvete od května do června.

POUŽITÍ

Květy se používají jako potopudný prostředek při nachlazení, jako močopudný prostředek a ke zvýšení tvorby mléka u kojících žen. Plody působí podobně. Používají se jako utišující prostředek proti migréně, při bolestech svalstva a kloubů při nachlazení.

SBĚR

Výskyt: Okraje obcí, pustá místa, kraje lesů a potoků, okolo cest, na rumištích

Způsob sběru: Plod – bezinky trháme i  s hlavní stopkou (ta se i s malými stopkami sdrhává po usušení). Nesbíráme zelené a nezralé plody. Natrhané bezinky ukládáme do košů či přepravek – nikdy ne však do vysoké vrstvy, neboť rozmačkané plody se slepují a znesnadňují sušení. Plody trháme pouze za sucha.

SUŠENÍ

Plod – sušíme i se stopkou na slunci nebo uměle do 50°C. Bezinky sušíme buď rozvěšené na provazech nebo je rozkládáme na drátěná síta či lísky. Po usušení  je třeba plody přečistit na sítech a odstopkovat. Při trhání bezinek bez stopky plod při sušení pouští šťávu a znesnadňuje sušení. Správně usušené bezinky se neslepují a nebarví ruce. Příměs stopek je nežádoucí. Pokud sušíme plod uměle, pozor na připálení ! Plody bezu balíme do pevných papírových obalů.

SESYCHACÍ POMĚR: plod 8:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok