BORŮVKA ČERNÁ

BORŮVKA ČERNÁ, BRUSNICE BORŮVKA (Vaccinium myrtillus), slov. Čučoriedka obyčajná

LIDOVÉ NÁZVY: Černá jahoda, myrtová jahoda, černice, boruvnice, myrtovka, hafera, čičoretka, barůvka, borovčí, rostlinný inzulín

 

SBÍRÁME: nať
DOBA SBĚRU: červen – září
POPIS: Nízký keřík dorůstající max. výšky 80 cm se vzpřímenými hranatými větvičkami a vejčitými opadavými listy. Borůvka má nevýrazné květy se zelenavě červenou korunou. Plodem jsou ojíněné modročerné bobule s mnoha semeny. Borůvka kvete od května do června.

 

POUŽITÍ
Listy se používají jako podpůrný prostředek ke snížení hladiny krevního cukru při cukrovce, při zánětech, ke kloktání a výplachům dutiny ústní. Plody proti průjmům a zlepšují ostrost vidění

SBĚR
Výskyt: Jehličnaté lesy, vřesoviště a rašeliniště
Způsob sběru: Nať – ostrým nožem, nůžkami nebo srpem. Je však třeba počítat s tím, že se nástroje na houževnaté nati brzy otupí, proto je dobré si srp nebo sekáček upravit na pilovité ostří. Sbíráme jen mladé keříčky bez plodů a bez dřevnatých částí. Nikdy nevytrháváme nať i s kořenem. Vhodné je před odříznutím natě porost několikrát projet rukou, aby zachycené jehličí a jiné nečistoty propadly na zem.

SUŠENÍ
Nať – sušíme asi ve 20 cm vrstvě na stinném, dobře větraném místě nebo umělým teplem do 40°C. Keříčky se zahnědlými listy je nutné během sušení odstranit celé.
Nať balíme do jutových nebo propylenových žoků.

SESYCHACÍ POMĚR: nať – 5:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok