DOBROMYSL OBECNÁ

DOBROMYSL OBECNÁ (Origanum vulgare), slov. Pamajorán obyčajný

LIDOVÉ NÁZVY: Voněkras, červená lebeda, mysl domácí, dobrá mysl, dobrotnice, zimní majoránka, dobráček, divoká marjánka, oregano, oreganum, origanum, pamajorán

 

SBÍRÁME: nať

DOBA SBĚRU: červenec – srpen

POPIS: Vytrvalá 30 – 60 cm vysoká rostlina se čtyřhrannou lodyhou. Listy dobromyslu jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité, na okraji jemně zoubkované. Květenství tvoří vrcholičnatá lata s červenofialovými nebo bílými květy. Kvete od července do září. Plodem jsou tvrdky.

 

 

POUŽITÍ
Používá se pro zlepšení chuti k jídlu nebo při poruchách trávení. Celkově zklidňuje a zlepšuje náladu. Zevně se používá na přípravu kloktadel a inhalací, ale i do posilujících koupelí při revmatismu a špatném prokrvení tkání.

SBĚR
Výskyt: Na slunných a suchých stráních, pasekách, ve světlých lesích a houštinách
Způsob sběru: Dobromysl se většinou vyskytuje v mohutných porostech a tak se dobře sklízí. Nať sbíráme v plném rozkvětu. Většinou ji odřezáváme v místě, kde začíná husté olistění lodyhy (délka natě – cca 30 – 40 cm).Vhodné nářadí ke sklizni je nůž nebo srp, nejlépe s pilovitým ostřím. Pokud má nať silnější lodyhu než 5 mm, sklízíme pouze květnaté vršky rostliny.

SUŠENÍ
Nať dobromyslu sušíme na stinných a vzdušných místech ve vrstvě do 20 cm. Můžeme ji také sušit zavěšenou ve svazečcích v místech, kde můžeme zajistit dostatečný přístup vzduchu. Je nutné vždy dbát, aby droga byla dobře suchá i uprostřed svazečku. Pokud použijeme teplo umělé, tak pouze do 35°C. Droga silně aromaticky voní a proto je dobré ji sušit vždy odděleně od ostatních rostlin. Balíme do jutových nebo propylenových žoků.

SESYCHACÍ POMĚR: 4:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok