HLOH OBECNÝ - květ

HLOH OBECNÝ (Crataegus oxycantha), slov. Hloh obyčajný

LIDOVÉ NÁZVY: Hložinky, pluháč, luhovec, hložek, trn, trní, hlohyně, loh, loch, luhovec, srdeční chléb

 

DOBA SBĚRU: květen – červen
POPIS: Hloh obecný se vyskytuje ve formě keře i stromu. Řapíkaté listy mají trojlaločnou až pětilaločnou čepel s jemně pilovitými okraji. Lícová strana listů je tmavá a lesklá, rubová strana bývá světlejší. Bílé květy vykvétají v bohatých chocholičnatých latách, plody tvoří červené malvičky. Hloh kvete od května do června.

 

 

 

POUŽITÍ
Droga zlepšuje činnost srdce, snižuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve v srdci. Působí proti skleróze. Nedoporučuje se užívat v těhotenství ani při kojení.

SBĚR
Výskyt: Světlé listnaté lesy, křoviny, kamenité stráně, podél tratě
Způsob sběru: Květy hlohu se otrhávají i se stopkou nejlépe před úplným rozkvětem. Plně rozkvetlé květy jsou nevhodné, neboť se během sušení rozpadají. Trhají se celé vrcholíky tak, aby se květenství po utrhnutí rozpadlo na jednotlivé květy. Květy hlohu jsou náchylné k zapaření a tak je nikdy nestlačujeme, pouze je volně ukládáme do košů.

SUŠENÍ
Květ sušíme v tenkých vrstvách na stinném a dobře větraném místě. K dosoušení doporučujeme použít teplo umělé do 35°C. Pokud je květ správně usušený, má svoji původní barvu i typickou kořenitou vůni. Balíme jej do igelitových, popř. papírových obalů.

SESYCHACÍ POMĚR: květ – 5:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok