HLUCHAVKA BÍLÁ - nať s květem

HLUCHAVKA BÍLÁ (Lamium album), slov. Hluchavka biela

LIDOVÉ NÁZVY: Hluchá kopřiva, hluchavinka, hluchánka, planá kopřiva, mrtvá kopřiva, cumláň

 

DOBA SBĚRU: květen – říjen

POPIS: Jednoletá 20 – 40 cm vysoká rostlina se čtyřhrannou lodyhou. Listy hluchavky jsou vstřícné, vejčité, na okrajích vroubkovaně pilovité. V úžlabí hořejších listů vyrůstají bílé květy uspořádané do lichopřeslenů. Kvete od května do září. Plodem jsou tvrdky.

 

 

 

 

POUŽITÍ
Používá se jako odkašlávací prostředek, k rozpouštění hlenů. Uplatňuje se také jako prostředek při chorobách močových cest. Květy a mladé lístky hluchavky používáme do salátů při jarních očistných kůrách.

SBĚR
Výskyt: Okolo cest, na náspech a rumištích, při zdech, v příkopech, v křovinách
Způsob sběru: Nať – trháme ručně nebo žneme srpem. Pozor – nať musí být vždy kvetoucí. Ukládáme volně do košů, nebo papírových pytlů, nestlačujeme, neboť se snadno zapařuje.

SUŠENÍ
Kvetoucí nať sušíme na stinném, dobře větraném místě. Nejrychleji ji usušíme na sítech, kde k nati může vzduch i ze spodu. Protože je hluchavka náchylná k zapaření – je třeba ji sušit řídce rozloženou. Pokud sušíme teplem umělým, nesmí teplota přesáhnout 40°C. Dobře usušená nať má světle zelenou barvu a bílý květ (nikdy ne hnědý). Pro skladování natě jsou vhodné papírové obaly.

SESYCHACÍ POMĚR: nať – 6:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok