JAHODNÍK OBECNÝ

 

JAHODNÍK OBECNÝ (Fragaria vesca), slov. Jahoda obyčajná

LIDOVÉ NÁZVY: Zemnice, podzemek, malá jahoda, jahůdka, jahodník pospolitý, podzemská jahoda, zemské jahody

  

SBÍRÁME: list

DOBA SBĚRU: květen – srpen

POPIS: Vytrvalá 10 – 30 cm vysoká rostlina se složenými trojčetnými listy, které mají ostře pilovitý okraj. Jahodník vyhání plazivé, zakořeňující výhonky. Rub listů a lodyha jsou chlupaté, bílé pětičetné květy tvoří okolíkovitý vrcholík. Plodem jsou nažky (pecičky na jahodě) na zdužnatělém lůžku. Kvete od května do června.

 

POUŽITÍ
Má svíravé a stahující účinky, pije se jako močopudný prostředek s účinkem proti kožním vyrážkám. Používá se do čajových směsí při bylinných jarních kůrách. Je posilujícím prostředkem pro rekonvalescenty.

SBĚR
Výskyt: V lesích, na pasekách, na slunečných stráních
Způsob sběru: List jahody sbíráme ručně a to tak, že uštipujeme celé trojčetné listy s co nejkratším řapíkem.V hustých a čistých porostech žneme list srpem a ihned odstraňujeme zbytky květních stvolů a případnou příměs trávy. Pokud listy otrháváme ručně, dáváme pozor abychom rostliny nevytrhávali i s kořeny. Listy nemačkáme, snadno se zapařují. Nikdy nesbíráme listy z pěstovaných druhů .

SUŠENÍ
List jahody sušíme v tenké vrstvě do 10 cm na dobře větraném a stinném místě. Teplo umělé nesmí přesáhnout 50°C. List je mírně náchylný k zapaření a je i trochu drobivý, proto jej během sušení neobracíme, jen lehce načechráváme. I při balení do papírových pytlů s ním zacházíme opatrně.

SESYCHACÍ POMĚR: 5 : 1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok