JESTŘABINA LÉKAŘSKÁ

JESTŘABINA LÉKAŘSKÁ (Galega officinalis), slov. Jastrabina lekárska

LIDOVÉ NÁZVY: Kozí routa, polní štědřenec, štědřenec

 

SKLÍZÍME: nať

DOBA SKLIZNĚ: červenec – srpen

POPIS: Vytrvalá 60 – 120 cm vysoká rostlina s přímou lodyhou a střídavými, 15 – 20 cm sytě zelenými listy. Bílé nebo fialově modré květy jsou posazeny na krátkých stopkách se zvonkovitým kalichem. Plody tvoří mnohosemenné struky. Kvete od července do srpna.

 

 

 

POUŽITÍ
Snižuje hladinu cukru v krvi, podporuje činnost mléčných žláz. Je také diuretickým prostředkem.

PĚSTOVÁNÍ
Podnebí a půda: Jestřabině vyhovuje středně těžká, hluboká, vzdušná půda, bohatá na živiny. Má ráda dostatek vláhy, ale půdy přemokřené a kyselé nesnáší. Nemá ráda ani silné větry, proto ji pěstujeme vždy v polohách, které jsou chráněny. Na lehkých a mělkých půdách často vymrzá. Na podzim půdu přihnojíme dobře uleželým kompostem, který na zimu hluboko zaoráme. Na jaře přihnojíme ledkem amonným – 5 kg na 1 ar a po každé sklizni přidáme 3 kg NPK na 1 ar.
Způsob pěstování: Jestřabinu vyséváme buď na jaře (v dubnu až květnu), nebo na podzim (srpen – září) a to do řádků 50 cm od sebe vzdálených. Na 1 ar spotřebujeme 100 – 200 g osiva. Rostlinky vzchází během 14 dnů a je dobré ihned začít s plečkováním a okopáváním. Jestřabina roste poměrně rychle, a tak se řádky zanedlouho spojí.
Sklizeň: Nať můžeme sklízet již prvním rokem, i když bývá sklizeň slabší. Nejvýhodnějším měsícem pro sklizeň jestřabiny je červenec a srpen, neboť v tuto dobu má nejvíce obsahových látek. Nať sklízíme odřezáváním nebo kosením přibližně 10 cm nad zemí (aby rostlina lépe obrazila). Ve velkém sklízíme žacím nakladačem.

SUŠENÍ
Nať sušíme na stinných a vzdušných místech ve vrstvě do 15 cm. Větší množství je výhodnější sušit teplem umělým a to při teplotě okolo 50°C. Při správném usušení se musí stonek jestřabiny lámat. Výnos z 1 aru se pohybuje mezi 50 – 90 kg.

SESYCHACÍ POMĚR: 5:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok