KONOPICE

KONOPICE BLEDOŽLUTÁ (Galeopsis ochroleuca), slov. Konopica žltkastobiela

LIDOVÉ NÁZVY: Konopička,konopka, divoké lesní konopí, žabr, souchotinové koření, oubyťové koření, kopřiva žlutá, hluchá kopřiva

 

SBÍRÁME / SKLÍZÍME: nať

DOBA SBĚRU / SKLIZNĚ: červenec – srpen

POPIS: Jednoletá 10 – 60 cm vysoká bylina s čtyřhrannou lodyhou. Listy má konopice vejčité až kopinaté, na okrajích tupě zubaté. Bledožluté květy s fialovou kresbou podobné hluchavce, jsou uspořádané do lichopřeslenů po 4 – 8. Plodem konopice jsou tvrdky. Kvete od července do září.

 

 

POUŽITÍ
Při zánětech horních cest dýchacích (pomáhá při odhlenění), jako diuretikum. Zevně se používá v nálevu na špatně se hojící rány.

SBĚR
Výskyt: Na písčitých půdách, v lomech, na okrajích cest, v křovinách
Způsob sběru: nať sbíráme v době květu. Používáme nože. Odřezáváme pouze horní olistěnou část rostliny do max. délky 40 cm. Překvetlou nať již nesbíráme. Z vyšších a silnějších rostlin sbíráme jen postranní olistěné výhony. Protože je konopice pichlavá, je dobré při sběru používat kožené rukavice.

PĚSTOVÁNÍ
Podnebí a půda: Konopice vyžaduje půdu hlinitopísčitou s dostatkem humusu. Dobře se jí daří na půdách bohatých na dusík, a tak ji pěstujeme na pozemcích po luskovinách. Vyhovují jí slunná místa a teplejší podnebí.
Způsob pěstování: Na podzim pohnojíme pozemek dobře uleženým kompostem a provedeme hlubokou orbu. Pak půdu upravíme, aby nebyla hroudovitá a koncem října nebo začátkem listopadu vyséváme osivo konopice do řádků vzdálených 40 – 50 cm. Seje se záměrně před zámrzem, neboť obtížně klíčí a je zapotřebí, aby osivo promrzlo. Hloubka výsevu je 0,5 cm. Spotřeba osiva se pohybuje od 100 – 200 g na 1 ar. Na jaře, po vzejití rostlin přihnojujeme 2 kg NPK na 1 ar. Abychom rostliny nepopálily, hnojíme pouze za suchého počasí. Během vegetace provádíme plečkování a okopávku. Plečkujeme mělce abychom nepoškodily kořeny.
Sklizeň: Sklízíme v době plného květu. V malém používáme srpy, ve větším sekačkou nebo žacím nakladačem a ihned odvážíme na místo sušení (nať je náchylná k zapaření). Výnos z 1 aru je 20 – 40 kg suché natě.

SUŠENÍ
Konopici sušíme na stinných místech v maximální vrstvě 10 cm (slunci se vyhýbáme). Během sušení můžeme nať opatrně převracet. Dobře se suší i zavěšená v malých svazečcích v místech, kde je dostatečné proudění vzduchu. Pokud nať sušíme teplem umělým, nesmí teplota překročit 50°C. Dobře usušená droga si ponechává světlezelenou barvu s bledožlutým květem a nať při lomu praská. Pozor, nedokonale usušená snadno plesniví ! Pro konopici jsou na skladování nejvhodnější papírové pytle nebo propylénové či jutové žoky.

SESYCHACÍ POMĚR: 4:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok