KOPŘIVA DVOUDOMÁ - list

KOPŘIVA DVOUDOMÁ (Urtica dioica), slov. Žihľava dvojdomá

LIDOVÉ NÁZVY: Žahavka, žihlava, prhlava, prhlinka, žíhavka, žahavka, kropiva, pokřiva, prhlinka, prhlice, pyhlavka, prlice, žihlavka


 
DOBA SBĚRU: květen – září

POPIS: Vytrvalá rostlina s žahavými chloupky, dorůstající výšky až 120 cm. Řapíkaté listy jsou vstřícné, vejčité na koncích zašpičatělé. Drobné, žlutozelené květy má kopřiva uspořádané do hustých lat. Plody jsou malé vejčité nažky. Kopřiva kvete od května do září.

 

 

POUŽITÍ
Droga se používá při jarních čistících kůrách ke zlepšení látkové výměny, působí diureticky a celkově posiluje organismus. Zevně se používají na ekzémy a špatně se hojící rány, ale také jako vlasové tonikum. Mladé listy lze připravit jako chutný salát nebo špenát.

SBĚR
Výskyt: V křovinách,kolem plotů a cest, na rumištích, v příkopech
Způsob sběru: Kopřivové listy můžeme získávat dvojím způsobem. Rovnou je sdrhávat na místě nebo žnout celou nať, ze které listy sdrháváme až doma. Pokud listy trháme na místě, tak vždy směrem zdola nahoru. Používáme rukavice. Sběr listu z posekané natě je pohodlnější ale pomalejší než způsob první.

SUŠENÍ
List i nať kopřivy sušíme v načechrané vrstvě na stinném, dobře větraném místě. Je možné dosušovat teplem umělým – do 50°C. Pokud list nebo nať během sušení obracíme, tak velmi opatrně neboť se snadno drolí. Správně usušená kopřiva má tmavozelenou barvu, nikdy nesmí být černá. Pozor, patří mezi rostliny, které jsou náchylné k zapaření! Balíme do papírových nebo jutových pytlů.

SESYCHACÍ POMĚR: list – 5:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok