LÍPA MALO A VELKOLISTÁ

LÍPA SRDČITÁ, LÍPA VELKOLISTÁ (Tilia cordata miller, Tilia platyphyllos scopoli), slo. Lipa malolistá, Lipa veľkolstá

LIDOVÉ NÁZVY: Malolistá, skalní, zimní (lípa srdčitá), širokolistá, velkokvětá (lípa velkolistá)

 

SBÍRÁME: květ

DOBA SBĚRU:  lípa srdčitá – květen - červen
                        lípa velkolistá – červen – červenec

POPIS: Mohutné stromy s rozložitou korunou a s dlouze řapíkatými listy.
Lípa srdčitá má oproti lípě velkolisté listy menší, které jsou typicky okrouhle srdčité. Na šedozelené rubové straně listů se vyskytují rezavé chloupky – tzv. trichomy. Květenství je tvořeno z 5 – 10 kvítků srůstajících s listenem. Plodem je kulatá nažka.
U lípy velkolisté jsou listy větší než u lípy srdčité a na rubu mají chloupky bělavé. Lípa velkolistá kvete o něco později než lípa srdčitá. Plod tvoří kulatá nažka, nápadně pětihranná.

 

POUŽITÍ
Používá se jako potopudný prostředek při nachlazení, zápalech dýchacích cest, horečce, zvyšuje vylučování moči, žaludečních šťáv a zlepšuje trávení. Zevně se užívá jako kloktadlo, ústní voda a koupele.

SBĚR
Výskyt: V alejích, listnatých hájích, smíšených lesích
Způsob sběru: Ručně otrháváme celá květenství i s podpůrnými listeny. Květy musí být čerstvě rozkvetlé, poupata nebo naopak odkvetlé květy či plody jsou ve sběru nežádoucí. Většinou květ sbíráme ze žebříku nebo štaflí, a tak je výhodné předem u stromu rozprostřít čistou plachtu, do které nasbíraný květ shazujeme. Květ můžeme sbírat rovnou i do košů nebo příručních kapsářů, ale nikdy jej nestlačujeme.

SUŠENÍ
Květ lípy sušíme ve vrstvě max. 5 cm. Vždy jej sušíme ve stínu za stálého přístupu vzduchu. V žádném případě nesušíme květ na přímém slunci – droga tak ztrácí barvu i účinek. Během sušení květ
načechráváme. Nežádoucí je příměs plodů a rezavých květů. Dobře usušené květy balíme do papírových pytlů.

SESYCHACÍ POMĚR: 5:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok