LOPUCH VĚTŠÍ

LOPUCH VĚTŠÍ (Arctium lappa), slov. Lopúch väčší

LIDOVÉ NÁZVY: Ježek, ježky, babí kořen, babky, bardana, bodlák, čumbrk, lapáčky, hořký lupen, lopucha, chytavky, kloboučí, knoflíčí, lapa, lepík,lopouch, makrabule, makabule, vlci, žebrácké knoflíky, žebrácké vši

 

SBÍRÁME, SKLÍZÍME: kořen

DOBA SBĚRU / SKLIZNĚ: září – říjen

POPIS: Dvouletá, někdy až 2 m vysoká bylina se silnými vřetenovitými kořeny a silnou rýhovanou lodyhou. Veliké listy jsou řapíkaté, srdčitě vejčité, na rubu šedoplstnaté. Směrem k vrcholu rostliny se listy zmenšují. Trubkovité květy nachové nebo narůžovělé barvy jsou v kulovitých úborech uspořádány ve vrcholičnatých latách. Zákrovní listeny jsou zúženy v háčkovité špičky – tvoří ježaté kuličky.

Lopuch kvete od července do září. Plody tvoří tmavé zploštělé nažky.
Pozn.: Kořeny se mohou sbírat i z lopuchu menšího (Arctium minus) i z lopuchu plstnatého Arctium tomentosum)

 

POUŽITÍ
Hlavně se používá zevně při kožních ekzémech, vyrážkách, zánětech a špatně se hojících ranách. Má močopudné a potopudné účinky. Dále jako podpůrný prostředek pro růst vlasů (nedoporučuje se pro světlé nebo odbarvené vlasy).

SBĚR
Výskyt: Na rumištích, okolo cest a plotů, v příkopech
Způsob sběru: Lopuchový kořen je nejvýhodnější vyrývat rýčem, popř. vykopávat motyčkou. Po vyrytí z kořene odstraníme veškerou nať, pak je očistíme, opereme a necháme na sítech okapat. Silné kořeny před sušením podélně rozkrojíme a kořeny, které jsou duté, ze sběru vyřadíme.

PĚSTOVÁNÍ
Podnebí a půda: Pro pěstování jsou vhodné půdy písčitohlinité, s dostatkem humusu a vápna. Naopak nevyhovují mu půdy kyselé a vysychavé. Není náročný na předplodinu, a tak se může osévat jak po okopaninách, tak po obilninách. Na podzim při hluboké orbě do půdy zapravíme dobře proležený kompost a na jaře přihnojíme NPK (4 – 5 kg na 1 ar).
Způsob pěstování: Lopuch se pěstuje jako jednoletý, na větších pozemcích v hrobcích, na menších v řádcích. Výhodný je výsev kultury na jaře. Hrobky připravujme vysoké 25 – 30 cm a vzdálené 60 cm. Před setím je zapotřebí povrch lehce utáhnout válcem. Hloubka výsevu je 1 cm, spotřeba osiva na 1 ar 120 – 150 g . Během vegetace musíme provést minimálně dvě proorávky – první po vzejití lopuchu, druhou přibližně za dalších 14 dní.
Sklizeň: Kořeny sklízíme od září do října, popř. na jaře, ještě před rašením. Později kořeny nesbíráme, neboť jsou dřevnaté a uvnitř většinou ztrouchnivělé. Před sklizní ještě musíme odstranit veškerou nať. V malém kořeny vyrýváme rýčem, ve velkém vyorávačem brambor. Výnos z 1 aru se pohybuje v rozmezí od 15 do 20 kg.

SUŠENÍ
Protože se kořen sbírá v době, kdy už není žádné velké teplo sušíme jej teplem umělým. Teplota nesmí přesáhnout 50°C. Kořeny rozkládáme do jednoduché vrstvy na lísky nebo síta. Sušení je ukončeno tehdy, když se kořen při ohnutí zlomí. Lopuch balíme do pevných papírových obalů.

SESYCHACÍ POMĚR: 5:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok