MACEŠKA TROJBAREVNÁ

MACEŠKA TROJBAREVNÁ – VIOLKA (Viola tricolor), slov. Fialka trojfarebná

LIDOVÉ NÁZVY: Sirotka, trojník, planá maceška, maceška polní, violka trojící, macoška, bylina trojící, fialičky, macocha, pětbolestí, sirotky, širotky, trojice polní

 

SBÍRÁME: nať

DOBA SBĚRU: květen – říjen

POPIS: Jednoletá až vytrvalá rostlina dorůstající až 30 cm výšky. Lodyha macešky je dutá, listy řapíkaté, vejčité někdy až kopinaté. Květy macešky vyrůstají vždy na dlouhých stopkách. Z pěti korunních plátků jsou většinou horní dva fialové a spodní tři žluté až bělavé s tmavou kresbou a žlutou skvrnou. Plody tvoří tobolky. Kvete od dubna do října.
Pozn.: Do sběru patří i violka rolní (Viola arvensis)

 

POUŽITÍ
Vnitřně se používá k léčbě kožních nemocí, při katarech dýchacích cest (rozpouští hleny a usnadňuje vykašlávání) a při zánětech mandlí. Zvyšuje činnost močového ústrojí a potních žláz.

SBĚR
Výskyt: Na polích, pustých místech, na úhorech, rumištích, okolo cest
Způsob sběru: Sbírá se celá kvetoucí nať. Protože ručním sběrem bychom nať vytrhávali i s kořeny, používáme nůž, v hustých porostech můžeme použít i srp. Odřezáváme v místě hustého olistění lodyhy. Nať oklepáme od hlíny a případných nečistot a ukládáme volně do košíků nebo jiných vzdušných obalů. Nať nestlačujeme, neboť violka patří mezi rostliny, které jsou náchylné k zapaření.

SUŠENÍ
Violku sušíme bez převracení na stinném a vzdušném místě v načechrané 10 cm vrstvě. Pokud sušíme teplem umělým, nesmí teplota překročit 45°C. U violky musí být zachována jak původní barva natě, tak barva květů. Protože droga snadno přijímá zpět vlhkost je vhodné ji balit do propylenových obalů.

SESYCHACÍ POMĚR: 5:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok