MALINÍK OBECNÝ

MALINÍK OBECNÝ (Rubus idaeus), slov. Ostružina malina

LIDOVÉ NÁZVY: Malinčí, červená malina, malena, malene, malenka, maliní

 

SBÍRÁME: list

DOBA SBĚRU: květen – září

POPIS: Trnitý keř s lichozpeřenými listy, které jsou na rubové straně běloplstnaté. Převislé květy mají bílou barvu a jsou sestaveny do chudých lat. Souplodí složené z jednotlivých peckoviček (maliny) po uzrání lehce opadává od lůžka. Kvete od června do července.

 

 

 

POUŽITÍ
Samotné maliníkové listy se užívají jen zřídka, ale jsou obsaženy v čajových směsích, upravujících metabolismus. Z fermentovaných listů se vaří velice chutný čaj.

SBĚR
Výskyt: Na pasekách, v křovinách, na lesních stráních
Způsob sběru: Nejvýhodnější a nejrychlejší je sběr malinového listí z letorostů. Protože tyto letorosty (pruty) v prvním roce nekvetou, lze z nich snadno sdrhávat listy. Listy sdrháváme vždy směrem zdola nahoru a přitom ruce chráníme před ostrými trny koženými rukavicemi. Dlouhé řapíky z listů odstraňujeme. Z kvetoucích prutů otrháváme listy jednotlivě.

SUŠENÍ
Malinový list sušíme v tenké vrstvě na stinném a dobře větraném místě. Opatrně načechráváme, neboť listy se snadno drolí. Pokud sušíme teplem umělým, tak pouze do teploty 45°C. Malinové listy balíme do papírových pytlů, do kterých je kvůli vysoké drolivosti nestlačujeme.

SESYCHACÍ POMĚR: 5:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok