MOCHNA HUSÍ

MOCHNA HUSÍ (Potentilla anserina), slov. Nátržník husí

LIDOVÉ NÁZVY: Stříbrník, stříbrníček, husí mýdlo, husičky, husí noha, návesníček, husí nožka, kačenky

 

SBÍRÁME: nať

DOBA SBĚRU: květen – srpen

POPIS: Vytrvalá rostlina s plazivými lodyhami, až 1 m dlouhými. Listy má mochna přetrhovaně lichozpeřené, na rubu stříbrně plstnaté. Poměrně velké květy jsou pětičetné a mají žlutou barvu. Mochna kvete v květnu až srpnu. Plody tvoří nažky.

 

 

 

POUŽITÍ
Používá se při žaludečních kolikách, při bolestivé a dlouho trvající menstruaci. Zevně na přípravu kloktadel, obkladů – na léčbu hnisavých ran.

SBĚR
Výskyt: Na březích rybníků, kolem řek, na návsích a zahrádkách, v příkopech
Způsob sběru: Sbírá se celá kvetoucí nať. Někdy bývá porost mochny tak hustý a bez plevele, že je možné nať posekat srpem. Tento způsob je nejvýhodnější, neboť srpem sklízíme čistou nať. Při ručním sběru snadno vytrhneme rostlinu s kořeny, což je nežádoucí. Dbáme na to, aby v nati nebyla příměs jiných rostlin nebo tráva.

SUŠENÍ
Mochna patří mezi dobře sušící se rostliny. Většinou ji sušíme ve vrstvě 5 – 10 cm. Je možné ji sušit i na slunci nebo teplem umělým do 40°C. Během sušení drogu obracíme opatrně, neboť je mírně drolivá. Pokud byla nať znečištěna zemí a pískem, je třeba ji po usušení odprachovat na sítech s oky 6 – 10 cm. Balíme do papírových nebo jutových obalů.

SESYCHACÍ POMĚR: 3 - 4:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok