OŘEŠÁK VLAŠSKÝ

OŘEŠÁK KRÁLOVSKÝ (Juglans regia), slov. Orech vlašský

LIDOVÉ NÁZVY: Vlašský ořech, křapák, papírák, vlašák, kamenáč, chřapáč, Jupiterův žalud, kameňák, křapky

 

SBÍRÁME: list

DOBA SBĚRU: červen – červenec

POPIS: Statný strom s šedavou kůrou, dorůstající výšky až 25 m. Listy má střídavé, lichozpeřené, dlouze řapíkaté. Samčí květy tvoří 10 cm dlouhé jehnědy, samičí vyrůstají na konci mladých výhonků a jsou tvořeny zeleným semeníkem s dvěmi laločnatými bliznami. Ořešák kvete v dubnu a v květnu. Plodem jsou kulovité peckovice (ořechy).

 

 

POUŽITÍ
Působí svíravě a protizánětlivě na sliznice a zastavuje krvácení. Zevně se používá koupel při různých kožních chorobách a proti pocení nohou.

SBĚR
Výskyt: Okolo cest, na zahradách – převážně je pěstovaný
Způsob sběru: Listy ořešáku trháme, dokud jsou ještě mladé. Ručně otrháváme jednotlivé listy, které mají slabé řapíky. Listy z vyšších partií stromu mají řapíky silnější a tak listy odstřiháváme nůžkami a ukládáme do kapsáře nebo koše. Z těchto listů musíme dodatečně řapíky odstranit. Oproti starým listům jsou mladé listy poměrně náchylné k zapaření, a tak je nestlačujeme.

SUŠENÍ
Listy ořešáku sušíme co nejrychleji, tzn. buď na slunci nebo teplem umělým. Jen tak se zachová krásná zelená barva. Nesprávnou manipulací a pomalým sušením droga hnědne a stává se bezcennou. Dobře usušené listy balíme do papírových obalů, zacházíme s nimi opatrně neboť se snadno drolí.

SESYCHACÍ POMĚR: 4:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok