OSTRUŽINÍK KŘOVITÝ

OSTRUŽINÍK KŘOVITÝ (Rubus fruticosus), slov. Ostružina krovitá

LIDOVÉ NÁZVY: Černé maliny, ostružník, vostružník, ježiník, ježiny

 

SBÍRÁME: list

DOBA SBĚRU: červen – říjen

POPIS: Trnitý keř rozličného vzrůstu. Lodyhy mohou být jak vystoupavé a vzpřímené, tak i plazivé a poléhavé. Nepárovité troj až sedmičetné listy na rozdíl od maliníku nebývají na rubové straně běloplstnaté. Květy ostružiníku bývají bílé nebo zbarvené do růžova. Kvete v červnu až v srpnu. Souplodí ostružiníku je tvořeno z 20 – 50 malých peckoviček, které v době zralosti opadává spolu s květním lůžkem.

 

 

POUŽITÍ
Droga se používá proti průjmu, při střevním kataru, žaludečních potížích. Působí močopudně. Z fermentovaných listů se připravuje chutný čaj.

SBĚR
Výskyt: V lesích, na pasekách, vřesovištích, křovinatých stráních
Způsob sběru: Sbíráme listy ze všech druhů ostružiníku. Listy sdrhujeme směrem odzdola nahoru, ruce chráníme pevnými koženými rukavicemi. I celkové oblečení by mělo být přizpůsobené tomu, že se budeme pohybovat v trnitém prostředí. Je vhodné mít na sběr příruční kapsář, který po naplnění vysypáváme do papírových pytlů (nikdy ne jutových – špatně se z nich vysypává). Z listů odstraňujeme dlouhé stopky.

SUŠENÍ
Listy sušíme v tenké vrstvě (6 – 8 cm) na stinném místě, přičemž je třeba odstraňovat listy zahnědlé nebo nažloutlé. Pokud sušíme teplem umělým, teplota nesmí přesáhnout 50°C. Listy můžeme před sušením pomačkat, lépe prosychají. Skladujeme v papírových pytlích nebo jutových žocích.

SESYCHACÍ POMĚR: 5:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok