PAMPELIŠKA LÉKAŘSKÁ - list

PAMPELIŠKA LÉKAŘSKÁ (Taraxacum officinale), slov. Púpava lekárska

LIDOVÉ NÁZVY: Smetanka, husí kap, lví zub, mlíč, mlíčí, hadí mlíčí, kačenec, kačinec, lucerničky, lucerny, mléč, mlíčňák, odvančík, pampalíšek, pampelíček, pamprlice, pampuliška, pampuška, pleska, plečka, pleška, pupava, smetaník

 

DOBA SBĚRU: květen – říjen
POPIS: Vytrvalá rostlina s dutými, až 30 cm vysokými stvoly a s přízemní růžicí laločnatých listů. Kořen je vřetenovitý, hrubě vrásčitý, bezlistý stvol je zakončen úborem žlutých jazykovitých květů. Celá rostlina je prostoupena mléčnicemi s bílou šťávou. Plodem jsou nažky s chmýrem, tvořící v konečném stadiu kouli. Kvete od května do září.

 

 

POUŽITÍ
Pampeliška povzbuzuje činnost trávicích orgánů a sekreci trávicích šťáv. Používá se také jako močopudný prostředek. Celkově posiluje organismus, a právě díky tomu je součástí jarních bylinných kůr.

SBĚR
Výskyt: Na loukách, mezích pastvinách, na zahradách
Způsob sběru: Ručně otrháváme jednotlivé listy, nebo pomocí nože odřezáváme od země celé listové růžice. Listy pak musíme od sebe oddělit a to tak, že odřízneme celý spodek růžice (tím se listy uvolní). V listech nesmí být přimíchány ani květní stvoly ani zbytky kořenů.

SUŠENÍ
List pampelišky sušíme v načechrané vrstvě do 5 cm na stinném a vzdušném místě. Můžeme sušit i na slunci. Protože je list prostoupen mléčnicemi, schne pomaleji a tak jej vícekrát obracíme. Správně usušený list si ponechává svěže zelenou barvu, nesmí být tmavý. Balíme jej do papírových pytlů.

SESYCHACÍ POMĚR: list – 5:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok