PELYNĚK PRAVÝ

PELYNĚK PRAVÝ (Artemisia absinthium), slov. Palina pravá

LIDOVÉ NÁZVY: Absint, peluňka, peluň, palín, nechrasť, polyněk, pelunka, pelyň, pelyňka, polyněk, palina, šedivek, stříbrník

 

SBÍRÁME: nať

DOBA SBĚRU: červen – srpen

POPIS: Vytrvalá bylina s rozvětvenou, chlupatou lodyhou a stříbrnými plstnatými listy. Listy tvořící přízemní růžici, jsou řapíkaté, třikrát peřenosečné. Lodyžní listy se směrem vzhůru zmenšují a jsou méně členěné. Žluté květní úbory tvoří latu. Kvete od července do října. Plodem je nažka bez chmýru.

 

 

POUŽITÍ
Používá se hlavně na výrobu likérů a vín. Dobře působí na vylučování trávicích šťáv. Zevně se užívá na přípravu koupelí na omrzliny.

SBĚR
Výskyt: Okolo cest, na návsích, rumištích, úhorech, na kamenitých stráních
Způsob sběru: Sbíráme pouze vršky rozkvétající natě. Tyto vršky odřezáváme pomocí nože tak, aby spodní část lodyhy neměla větší průměr než 5 mm. Zdřevnatělá spodní část lodyhy do sběru nepatří. Kvetoucí vrcholky pelyňku můžeme také odstříhávat zahradnickými nůžkami. Sklizenou nať rychle odvážíme na místo sušení, neboť je náchylná na zapaření.

SUŠENÍ
Nať sušíme ve svazečcích zavěšených v průvanu nebo ve vrstvě do 10 cm na stinném a vzdušném místě. Pozor, nesušíme na slunci ! Při sušení umělým teplem by neměla teplota přesáhnout 35°C. Pro výrazné aroma sušíme pelyněk odděleně od ostatních rostlin. Balíme do jutových žoků nebo papírových pytlů.

SESYCHACÍ POMĚR: 3:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok