PIVOŇKA ČERVENÁ

PIVOŇKA LÉKAŘSKÁ (Paeonia officinalis), slov. Pivonka lekárska

LIDOVÉ NÁZVY: Pivoňková růže, kohoutí hnízdo

 

SBÍRÁME: květ

DOBA SBĚRU: květen – červen

POPIS: Vytrvalá bylina s jednoduchou, až 70 cm vysokou lodyhou, se střídavými, 2 x trojčetnými řapíkatými listy. Velké květy jsou převážně plnokvěté, karmínově červené, někdy bývají i růžové a bílé (ty do sběru nepatří). Kvete od května do června. Plodem jsou měchýřky s modročernými okrouhlými semeny.

 

 

 

POUŽITÍ
Používá se hlavně jako doplněk čajových směsí proti kašli.

SBĚR
Výskyt: Planě neroste, převážně pěstovaná na zahrádkách jako okrasná rostlina.
Způsob sběru: Otrhávají se jednotlivé korunní plátky a to pouze z pivoňky tmavočervené. Růžová nebo bílá forma není ve sběru přípustná. Sběr provádíme ručně ještě před úplným rozpadnutím květu a před jeho opadáním. Překvetlé okvětní lístky během sušení hnědnou. Můžeme také odstříhávat celé květy pivoněk, ze kterých dodatečně otrháváme jednotlivé plátky. Sběr pivoňkového květu je příjemný a nenáročný.

SUŠENÍ
Květ pivoňky sušíme co nejrychleji (nikdy ne na slunci), aby byla zachována barva. Protože pomalým sušením květ bledne, je lepší jej sušit u topení nebo na sušárně. Během sušení odstraňujeme zahnědlé plátky, které jsou nežádoucí. Pozor na zapaření ! Usušenou drogu chráníme před světlem a vlhkem, nejlépe v papírových obalech nebo neprůhledných propylenových obalech.

SESYCHACÍ POMĚR: 7:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok