PRVOSENKA JARNÍ

PRVOSENKA JARNÍ, PRVOSENKA VYŠŠÍ (Primula veris, Primula elatior), slov. Prvosienka jarná, Prvosienka vyššia

LIDOVÉ NÁZVY: Petrklíč, Petrův klíč, prvníček, kozí brada, dnová bylina, bílá bukvice, primulka, kropáček, mrtvičná bylina, artetika, bylina denní, bylina šlaková, fajfky, galatky, galatíky, gaška, housátka, kadrela, kadrle, klepáč, kohoutek žlutý, kropenka, kuří stopa, kuří stopky, petrolínka, žluté kalhotky

 

SBÍRÁME: květ

DOBA SBĚRU: březen – květen

POPIS: Vytrvalá rostlina s růžicí přízemních listů a 15 – 25 cm vysokou bezlistou lodyhou. Podlouhle vejčité, svrasklé listy mají lícovou stranu světle zelenou, ze spodu jsou šedozelené. Žluté květy jsou složeny do chudých okolíků. Prvosenka jarní je nižšího vzrůstu a má květy světlejší barvy než prvosenka vyšší. Oba druhy kvetou od března do května. Plod tvoří vejčitá tobolka.

 

POUŽITÍ
Užívá se při chorobách dýchacích cest a při kataru průdušek, odstraňuje dráždění ke kašli. Působí protizánětlivě a mírně močopudně. Často se kombinuje například s květem podbělu, listem jitrocele či kořenem lékořice.

SBĚR
Výskyt: Na loukách, na travnatých stráních, v řídkých lesích a křovinách, pěstuje se na zahrádkách
Způsob sběru: Ručně uštipujeme celé okolíky bez stopek. Při hojném výskytu je možné použít hřeben (podobný heřmánkovému hřebenu, jen mezery mezi hroty jsou širší a ohnuté vzhůru). Neboť se prvosenka snadno zapařuje, ukládáme ji do kapsářů, košíků či jiných vzdušných obalů.

SUŠENÍ
Květ sušíme na stinném a dobře větraném místě. Snažíme se ho usušit co nejrychleji, aby neztratil svoji žlutou barvu. Při nesprávném nebo zdlouhavém sušení květ zelená. Během sušení květ můžeme obracet. Pokud sušíme umělým teplem, nesmí teplota přesáhnout 40°C. Suchý květ skladujeme v propylenových nebo papírových obalech.

SESYCHACÍ POMĚR: 6:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok