RŮŽE ŠÍPKOVÁ - RŮŽE

RŮŽE ŠÍPKOVÁ (Rosa canina), slov. Ruža šípová

LIDOVÉ NÁZVY: Šípek, šipka, planá růže, psí růže, růže trnová, polní růžičky, růže trnková, šípina, šípinky

 

SBÍRÁME: plod

DOBA SBĚRU: září – říjen

POPIS: Vysoký keř s převislými větvemi a s hustými hákovitými ostny. Stopkaté listy jsou pěti až sedmičetné, vejčitého až elipsovitého tvaru s okraji ostře pilovitými. Květní kalich se většinou skládá z pěti růžových korunních lístků. Kvete od května do července. Plodem jsou nažky uzavřené ve zdužnatělé češuli (šípek).

 

 

POUŽITÍ
Šípky jsou jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu C. Čaj připravovaný z šípku se nejčastěji používá při nachlazení, někdy také jako močopudný prostředek.

SBĚR
Výskyt: Na stráních, na mezích, v houštinách, na okraji lesa
Způsob sběru: Na sběr šípků je důležité mít vždy správné oblečení. Nevhodné svetry či mikiny sběr jen ztěžují a zdržují. Naopak vhodné jsou kožené nebo plátěné bundy a kalhoty. Rukavice by měly být také kožené nebo plátěné, ale někdy v nich není správný cit, a proto je dobré z nich odstřihnout konečky prstů. Takto upravené, sběru nebrání a dobře chrání hřbety rukou před trny. Sbíráme jen červené a tvrdé šípky v době jejich zralosti. Z šípků odstraňujeme zbytky stopek. Po prvních mrazících šípky nesbíráme !

SUŠENÍ
Šípky sušíme v tenké vrstvě na dobře větraném místě. Vhodná jsou zejména síta, kde k plodu může vzduch ze všech stran. Dosušujeme umělým teplem nepřevyšujícím 35°C. Pozor, při vysoké teplotě se šípky připalují a černají ! Takové je třeba ze sběru vyřadit. Dobře usušené plody mají červenou barvu a při zmáčknutí se nerozmazávají. Šípky balíme do síťovaných nebo jutových pytlů.

SESYCHACÍ POMĚR: 2:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok