ŘEBŘÍČEK OBECNÝ - květ

ŘEBŘÍČEK OBECNÝ (Achillea millefolium), slov. Myší chvost obyčajný

LIDOVÉ NÁZVY: Myší ocásek, husí jazýček, husí ocásek, myší chvost, žebříček, tisíclistník, zaječí chléb, krupička, Achillova bylina, hřebíček, kočičí chvost, kropky, krupička, persán, polní cypřiš, polní chmel, řejbík, řebří, řebřík, vlčí žebro, iva, yva, žebráček, žebřík

 

DOBA SBĚRU: červen – září

POPIS: Vytrvalá rostlina s přímými, nahoře se větvícími lodyhami. Střídavé listy jsou 2 – 3 x zpeřené v úzce čárkovité úkrojky. Drobné květní úbory jsou uspořádané do bohatého květenství bílé nebo narůžovělé barvy. Řebříček kvete od června do září. Plody tvoří nažky bez chmýru.

 

POUŽITÍ
Užívá se pro zlepšení trávení, k celkovému posílení organismu, k uvolnění křečí v trávicím ústrojí, dále ke zlepšení odkašlávání. Působí protizánětlivě a podporuje hojení. Zevně se používá jako koupel při nehojících se, hnisavých ranách, kožních vyrážkách, k omývání bolestivých prasklin, ale také jako kloktadlo při zánětech dásní.

SBĚR
Výskyt: Na suchých loukách, na mezích, na pastvinách a skalnatých stráních, podél cest
Způsob sběru: Květ řebříčku odstříháváme nůžkami v době počátečního rozkvětu. Květní stopka musí být co nejkratší. Nikdy nesbíráme květ odkvétající nebo zahnědlý. Kvetoucí nať odřezáváme pomocí nože nebo srpu (nejlépe pilovitě broušeného), a to v maximální délce 35 cm.

SUŠENÍ
Květ řebříčku není na sušení náročný. Sušíme jej v načechrané vrstvě do 5 cm na dobře větraném místě. Můžeme sušit i na slunci. Usušený květ balíme do papírových pytlů.

SESYCHACÍ POMĚR: květ – 5:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok