SVÍZEL SYŘIŠŤOVÝ

SVÍZEL SYŘIŠŤOVÝ (Galium verum), slov. Lipkavec pravý

LIDOVÉ NÁZVY: Voňavka, svízelka, květ sv. Jana, syřidlo, syřišťová bylina

 

SBÍRÁME: nať

DOBA SBĚRU: červen – srpen

POPIS: Vytrvalá bylina vyhánějící z dřevnatého oddenku asi 50 cm větvené lodyhy. Listy složené do přeslenů jsou čárkovité, drobné květy žluté barvy jsou sestaveny v hroznovitých latách. Plodem je dvounažka. Svízel kvete od června do srpna.
Pozn: někdy bývají žádány i jiné druhy svízele, např. svízel povázka (Galium mollugo), svízel přítula (Galium aparine) nebo svízel lesní (Galium silvaticum). Na rozdíl od svízele syřišťového kvetou všechny tyto druhy bíle.

 

POUŽITÍ
Užívá se jako diuretikum při zvýšeném zadržování vody v organismu, při zánětech močových cest. Zevně jako obklad při kožních vyrážkách.

SBĚR
Výskyt: Na suchých loukách, mezích, pastvinách, na okrajích lesů
Způsob sběru: Nejsnadnější je plně rozkvetlou nať odřezávat asi 10 cm od země. Spodní část lodyhy bývá dřevnatá – ta do sběru nepatří. Pokud nať trháme ručně, většinou rostlinu vytrhneme i s kořeny, které musíme dodatečně odstraňovat. Proto je vždy výhodné mít ke sběru připraven nůž, srp nebo nůžky.

SUŠENÍ
Nať svízele se dobře suší svázaná ve svazečcích, které zavěsíme do průvanu. Je možné ji sušit i v načechrané vrstvě do 10 cm. Při dosoušení ji neobracíme, neboť se snadno drolí. Balíme do papírových nebo propylénových pytlů.

SESYCHACÍ POMĚR: 5:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok