SEDMIKRÁSKA OBECNÁ

SEDMIKRÁSKA OBECNÁ (Bellis perennis), slov. Sedmokráska obyčajná

LIDOVÉ NÁZVY: Chudobka, letní krása, kakuša, cikánka, stokrása, zapomenutka, jiskérka, sirotka, čačetka, husí kvítko, bílé kvítko, denní očko, hladověnka, chudoběnka, chudobička, kakuška, malá kopretinka, nupoříček, šešetka, zapomenutka

 

SBÍRÁME: květ

DOBA SBĚRU: březen – říjen

POPIS: Až 15 cm vysoká vytrvalá rostlina s přízemní růžicí podlouhlých listů. Úbor je tvořen z bílých až narůžovělých jazykovitých květů a z drobných, žlutých trubkovitých květů. Sedmikráska kvete postupně od března do listopadu. Plodem je drobná černá nažka.

 

POUŽITÍ
Používá se jako pomocný prostředek při odkašlávání. Často bývá součástí čajových směsí zvyšujících látkovou výměnu v játrech, žluči a slezině.

SBĚR
Výskyt: Na trávnících, mezích a pastvinách
Způsob sběru: Ručně uštipujeme celé hlavičky, vždy s co nejkratší stopkou. Sbírat můžeme také pomocí heřmánkového hřebenu, je však nutné květy zbavit stopek, které jsou hřebenem vytrhávány současně s květem. Sedmikrásku během sběru ukládáme do košíčku, misky, popřípadě papírového sáčku – nestlačujeme.

SUŠENÍ
Sedmikráska se suší snadno, je možné ji sušit v tenké vrstvě jak na slunci, tak i ve stínu. Během sušení můžeme květ obracet. Za nepříznivého počasí dosušujeme umělým teplem. Dobře usušený květ balíme do papírových obalů.

SESYCHACÍ POMĚR: 3:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok