SVĚTLÍK LÉKAŘSKÝ

SVĚTLÍK LÉKAŘSKÝ (Euphrasia officinalis), Očianka Rostkovova

LIDOVÉ NÁZVY: Ambrožka, bradavník, potěšení očí, hledíček, zubová tráva, očanka, okotěška, potěcha, těšinka, umrlčí zvonečky

 

SBÍRÁME: nať

DOBA SBĚRU: červenec – září

POPIS: Jednoletá cizopasná rostlina 10 – 30cm vysoká. Listy jsou vejčitého tvaru, po okrajích ostře pilovité. Celá rostlina je žláznatě chlupatá. Květy uspořádané do lichopřeslenů mají bílou až fialovou barvu , na spodním pysku květu je výrazná žlutá skvrna. Kvete od července do srpna. Plodem je vejčitá tobolka.

 

 

POUŽITÍ
Zevně jako obklad při některých očních onemocněních – při zánětech spojivek, slzného vaku apod. Působí proti únavě zraku.

SBĚR
Výskyt: Na loukách, pastvinách a stráních, na rumištích
Způsob sběru: Pokud sbíráme kvetoucí nať ručně, musíme z ní odstraňovat dřevnaté části a kořínky, které se snadno vytrhávají i s natí. Výhodnější je nať odřezávát nožem. Během sběru odstraňujeme pouze příměs trávy. Protože světlík patří mezi rostliny jednoleté, ponecháváme vždy několik rostlin na vysemenění. Pokud bychom vysbírali celou lokalitu, už jej na stejném místě v dalším roce nenajdeme.

SUŠENÍ
Světlík sušíme ve svazečkách zavěšených v průvanu nebo rozprostřený v načechrané vrstvě do 10 cm, na stinném a vzdušném místě. Pokud použijeme umělé teplo, nesmí teplota překročit 35°C. Světlíková nať se suší poměrně dobře. Balíme ji do papírových pytlů.

SESYCHACÍ POMĚR: 5:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok