TŘEZALKA TEČKOVANÁ

TŘEZALKA TEČKOVANÁ (Hypericum perforatum), slov. ‚Ľubovník bodkovaný

LIDOVÉ NÁZVY: Bylina sv. Jana, děravec, krevníček, krevník, trezalka, dřezalka, čarovník, svatojánský koření, bylina svatojánská, koření psotníkové, krev sv. Jana, láska, laskavý koření, lubovníček, lubovník, milovníček, prostřelenec, třesavice, zděšenec, zvonček, zvonček červený, zvonec sv. Jana, zvonečkové koření

 

SBÍRÁME: nať

DOBA SBĚRU: červen – srpen

POPIS: Vytrvalá, 30 – 100 cm vysoká bylina s přímými, nahoře větvenými lodyhami. Vejčité listy jsou lysé, prosvítavě tečkované (žlázky). Sytě žluté pětičetné květy jsou uspořádané do vrcholičnatých květenství. Kvete od června do srpna. Plody tvoří žláznaté tobolky.

POUŽITÍ
Droga se používá při neurózách, depresích a melancholiích, při různých nervových poruchách a při migréně. Zevně ke kloktání a k omývání infikovaných ran. Má hojivý a protizánětlivý účinek.

SBĚR
Výskyt: Na suchých stráních, na mezích a pasekách, v houštinách, na krajích lesa
Způsob sběru: Třezalkovou nať odstříháváme zahradnickými nůžkami nebo odřezáváme ostrým nožem. V hustém porostu můžeme použít srpu. Srp by měl mít pilovité ostří jinak se za krátkou dobu na houževnaté nati ztupí. Protože nať nesmí obsahovat rezavé květy či plody, sbíráme třezalku v době, kdy je rozkvetlá asi polovina květů. Seřezáváme ji v místě, kde začíná být olistěná, tj.asi 15 cm nad zemí. Nať by neměla přesáhnout 35 cm.

SUŠENÍ
Třezalku sušíme buď ve svazečcích zavěšených na stinném a vzdušném místě nebo rozloženou v načechrané vrstvě do 10 cm. Sušení na slunci se nedoporučuje, protože nať mění barvu a zároveň ztrácí obsah silic. Během sušení otáčíme. Pokud použijeme umělé teplo, nesmí teplota překročit 35°C. Třezalka patří mezi dobře se sušící byliny, jen je třeba hlídat suchost nejen stonku a listů ale i květů. Často se stává, že nať se s praskotem láme ale květy se ještě „mažou“. Poupata květů usychají jako poslední. Dobře usušená nať musí být olistěná, mít svěže zelenou barvu a žlutý květ. Balíme do papírových nebo jutových obalů.

SESYCHACÍ POMĚR: 4:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok