VLAŠTOVIČNÍK OBECNÝ

VLAŠTOVIČNÍK VĚTŠÍ (Chelidonium majus), slov. Lastovičník väčší

LIDOVÉ NÁZVY: Cendelín, celidon, celdín, laštovičník, hadí mlíčí, bradavičník, krvavník, krvavníček, dar nebeský, barvička, bradavičné koření, celadun, celaduňk, celdoň, celdoun, celduně, celedínek, celemeník, celidona, celoděj, celiston, cendelia, čendelín, dravnicovina, krkavec, krvavičník, krvovník, lastovka, laštovník, nebeský dar, oční koření, podplotníček, psí mléko, sapon, šelvorc, tendelín, zlatič, žlutý koře, zlotník, žlutníček, žlutokrev, žluťák

 

SBÍRÁME: nať

DOBA SBĚRU: květen – červen

POPIS: Vytrvalá, 30 – 80 cm vysoká bylina se silným vícehlavým oddenkem. Lodyhu má dutou a chlupatou, lichozpeřené listy na líci světle zelené, na rubu modrozelené barvy. Květy v průměru až 2 cm veliké mají žlutou opadavou korunu. Celá rostlina je prostoupena žlutooranžovým mlékem. Plodem je dlouhá tobolka připomínající šešuli.

 

POUŽITÍ
Ovlivňuje tvorbu žluče, působí na svalstvo dělohy a na srdeční činnost. Lidové používání žlutooranžového mléka na bradavice má své opodstatnění.

SBĚR
Výskyt: Na rumištích a neobdělané půdě, v křovinách, v houštinách, v stinných hájích, kolem plotů
Způsob sběru: Netrháme ručně, neboť rostlina se velmi snadno vytrhává i s kořeny. Srpem nebo nožem odřezáváme mladou kvetoucí nať, která nesmí mít lodyhu silnější než 5 mm. Nať nesmí v žádném případě obsahovat zažloutlé listy. Vlaštovičník patří mezi jedovaté byliny, proto používáme vždy rukavice. Používáme je i z důvodu, že oranžová šťáva, kterou je celá rostlina prostoupená, silně barví. Vlaštovičník se velmi snadno zapařuje, a tak jej neukládáme do vysoké vrstvy a nenecháváme dlouho ve sběrných obalech.

SUŠENÍ
Nať se snažíme usušit co nejrychleji, takže je vhodné využít průvanu nebo rovnou sušit teplem umělým nepřesahující teplotu 45°C. Není vhodné nať sušit v otýpkách – v místě svázání neprosychá. Pozor – při deštivém nebo vlhkém počasí zpátky natahuje vlhkost a rychle plesniví ! Správně usušená droga je mírně drolivá a má světle zelenou barvu. Při manipulaci s vlaštovičníkem se chráníme před vdechováním prašných částic, které nutí ke kašli a kýchání. Balíme do propylenových nebo papírových obalů.

SESYCHACÍ POMĚR: 5:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok