VRATIČ OBECNÝ

VRATIČ OBECNÝ (Tanacetum vulgare), slov. Vratič obyčajný

LIDOVÉ NÁZVY: Knoflíky, cicvár, vratička, vratečník, návratník, brátnička, davič, hambous, hambousek, hlístečná zelina, koření křečové, králík vratič, návratek, nesmrtelka, prajníček, přejníček, rápička, vrátečka, vrátyč, vratyček, zasevratec, zvrátečka, žlutý návratníček

 

SBÍRÁME: květ , list
DOBA SBĚRU: květ – červen – září, list – duben – červen

POPIS: Vytrvalá rostlina, až 150 cm vysoká s přímou hustě listnatou lodyhou. Listy jsou střídavě peřenodílné, s pilovitým okrajem. Lodyhy jsou zakončeny chocholičnatou latou žlutých polokulovitých úborů. Vratič kvete od července do září. Plodem jsou nažky bez chmýru.

POUŽITÍ
Droga se dnes již ve farmacii nepoužívá. Využití má hlavně v lihovarnictví, slouží také jako prostředek proti cizopasníkům.

SBĚR
Výskyt: Na mezích, na rumištích, v příkopech, podél cest a tratí
Způsob sběru: ostrými, nejlépe zahradnickými nůžkami odstříháváme celá květenství tak, aby hlavní stopka květu byla co nejkratší. Můžeme také použít nůž, ale pozor stopky květů jsou poměrně tuhé. Květ musí být celý žlutý, nikdy nesmí být nahnědlý. List se nejlépe sbírá ještě před rozkvětem rostliny. Listy musí být zelené a nesmí obsahovat zbytky lodyh a květů. Pokud jsou výhonky zcela mladé a nepřesáhnou 20 cm je možné je sbírat celé. Ze starších rostlin ručně sdrháváme z natě samotný list.

SUŠENÍ
Květy vratiče se suší dobře, stačí je rozprostřít do jednoduché vrstvy na stinné a vzdušné místo. Během sušení květy můžeme obracet. Po usušení si musí ponechat svoji žlutou barvu. Květy balíme do papírových nebo jutových pytlů.
Listy vratiče můžeme sušit jak ve stínu a v průvanu, tak i na přímém slunci. Rozkládáme je na papíry nebo síta do max. vrstvy 8 cm. Během sušení můžeme obracet. Listy vratiče se suší se poměrně dobře, nejsou náchylné k zapaření ani příliš drolivé. Balíme do papírových nebo jutových obalů. Po manipulaci s vratičem si vždy umyjeme ruce, neboť patří mezi jedovaté rostliny

SESYCHACÍ POMĚR: květ 4:1, list 5:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok