ZLATOBÝL KANADSKÝ

ZLATOBÝL OBECNÝ – CELÍK ZLATOBÝL (Solidago virgaurea), slov. Zľatobyľ obyčajná

LIDOVÉ NÁZVY: Zlatá metla, celík, čelík, celník, hadí truňk, svalník, vysoký traňk, zlatý prut, zlatobejl, zlatobejlí, žlutá metla

 

SBÍRÁME: nať

DOBA SBĚRU: červenec – září

POPIS: Vytrvalá, až 1m vysoká bylina s krátkým oddenkem a přímou lodyhou. Listy jsou střídavé, podlouhlé, téměř celokrajné. Zlatožluté úbory jsou sestaveny do bohatých lat nebo hroznů. Kvete od srpna do října. Plodem jsou chlupaté nažky.
Pozn.: Někdy je žádán i zlatobýl kanadský, který se od celíku liší jak velikostí (dorůstá až do 2 m výšky), tak uspořádáním květenství.

 

POUŽITÍ
Používá se především jako močopudný prostředek, zlepšuje funkci ledvin, příznivý vliv má na revmatické potíže a kožní choroby.

SBĚR
Výskyt: Na slunných stráních, ve světlých lesích, na loukách a pasekách
Způsob sběru: Sbíráme pouze kvetoucí vrcholky rostliny. Ty odřezáváme nožem, popř. je odstříháváme pomocí nůžek. Nať nesmí přesáhnout výšku 40 cm a nesmí obsahovat dřevnaté části rostliny. Nať zlatobýlu se sbírá na počátku rozkvětu, plně vykvetlou vyřezáváme, neboť rostlina při sušení dozrává až do tvorby semen, které nejsou žádoucí.

SUŠENÍ
Sušíme ve svazečcích nebo v tenkých vrstvách na vzdušných místech. Při použití tepla umělého nesmí teplota přesáhnout 40°C. Obracíme opatrně, neboť listy se snadno odrolují. Správně usušená droga má žluté květy a zelené listy.

SESYCHACÍ POMĚR: 5:1

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok